Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου 2014

Απογοητευτική εικόνα!

Μετά την ήττα απο την Villa την προηγούμενη αγωνιστική στο Anfield, η Liverpool ήθελε να επιστρέψει στις νίκες στην επίσκεψη της στο Upton Park με αντίπαλο την West Ham. Μόνο κάτι τέτοιο δεν έγινε όμως καθώς οι Reds γνώρισαν οδυνηρή ήττα απο τα σφυριά με σκόρ 3-1. Με τον Skrtel να επιστρέφει στην 11άδα και τους Lucas και Borini να πέρνουν θέση βασικού η Liverpool κατέβηκε με σχηματισμό 4-4-2 σε ρόμβο, το ξεκίνημα στο μάτς όμως ήταν τραγικό. Η West Ham στην πρώτη της φαση στον αγώνα σκόραρε με τον Reid και σαν να μην έφτανε αυτό 5 λεπτά αργότερα ο Sakho διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Μετά απο αυτό ο Rodgers αποφάσησε να αλλάξει διάταξη περνώντας στο παιχνίδι τον Sakho στην θέση του Manquillo και αλλάζοντας την διάταξη σε 3-5-2. Η Liverpool αδυνατούσε να βρεί λύση στην επίθεση έχοντας κακή ανάπτυξη παρόλα αυτά βρήκε τον τρόπο και μείωσε με τον Sterling σε 2-1. Αυτό όμως δεν φαίνεται να άλλαξε τίποτα στο μάτς καθώς η ομάδα του Rodgers δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες και με μια West Ham να πιέζει για 3ο γκολ, οι ομάδες όμως πήγαν με τον 2-1 στα αποδυτήρια. Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τους κόκκινους να πιέζουν για το γκόλ της ισοφάρισης, να δημιουργούν ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν με αξιώσεις τον Adrian.Η ώρα περνούσε οι Reds δεν έβρισκαν λύση και η αλλαγή του Allardyce ο γάλλος Amalfitano στο 82ο λεπτό μετά απο λάθος του Sakho έγραψε το τελικό 3-1 που αφήνει απογοητευμένους άπαντες στην Liverpool. Πολύ περισσότερο απογοητευμένους όμως αφήνει τους οπαδούς οι οποιοί βλέπουν την ομάδα τους όχι μόνο να μην πέρνει τα αποτελέσματα που πρέπει, αλλα και για 3ο συνεχόμενο παιχνίδι να μην παίζει καλό ποδόσφαιρο και να σκορπάει μηνύματα ανησυχείας.